Ile rząd zarobiłby na legalizacji marihuany?

Dodane przez Michał  •  Filtry legalizacja, Konopie

Coraz więcej rządów decyduje się na wprowadzenie marihuany do legalnej sprzedaży i zarabianie na podatkach. Ostatnio zapowiedź legalizacji konopi zapowiedziała Kanada. Na marihuanie zarabiają też budżety kilku stanów w USA. Temat budzi kontrowersje, eksperci ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z legalizacją narkotyku. Z drugiej strony pieniądze ze sprzedaży można by przeznaczyć na leczenie uzależnień. A ile mógłby zarobić polski rząd na opodatkowaniu marihuany? Policzyli to i liczby robią wrażenie.

Zużycie marihuany w Polsce wynosi według szacunków ok. 500 ton co daje wartość około 22 mld zł. Gdyby rząd Polski zdecydował się obłożyć marihuanę takimi samymi stawkami, jak tytoń dałoby to ok. 9,2 mld zł wpływów podatkowych (4 mld zł z akcyzy i 5,2 mld zł z VAT) – wylicza Money.pl. Czy to dużo czy mało? Starczyłoby na pokrycie mniej więcej jednej trzeciej wydatków na program Rodzina 500 Plus.


Money.pl zwraca także uwagę, że to nie koniec korzyści dla gospodarki. Produkcja i sprzedaż marihuany stworzyłaby nowe miejsca pracy i pomogła takim branżom, jak rolnictwo czy turystyka. A to z pewnością przyniosłoby kolejne wpływy do kasy państwa z tytułu podatku dochodowego. Na razie jednak nic nie zapowiada zmiany podejścia rządzących do marihuany rozrywkowej. W Polsce od niedawna legalnie można kupić leki na bazie konopi, ale dostęp do nich jest wciąż utrudniony przez procedury i biurokrację.

Temat legalizacji marihuany budzi kontrowersje. Z jednej strony zakaz sprzedaży narkotyków prowadzi do rozwoju czarnego rynku i zorganizowanej przestępczości. Z drugiej strony legalizacja i zarabianie państwa a szkodliwych substancjach jest wątpliwe etycznie i szkodliwe społecznie – bo dostęp do narkotyków zostaje znacznie ułatwiony. Pieniądze z opodatkowania narkotyków mogłyby zostać przeznaczone na terapię dla osób uzależnionych, podobnie, jak do pewnego stopnia dzieje się z podatkami od alkoholu. Nie wiadomo jednak, czy potencjalne zyski z podatków rekompensują wydatki na opiekę zdrowotną osób uzależnionych i usuwanie skutków przestępstw i wypadków, do których dochodzi pod wpływem substancji odurzających.

„Marihuana jest szkodliwa, choć należy brać pod uwagę aspekty indywidualne, okres inicjacji i częstość jej przyjmowania. Prowadzone są nadal badania nad wpływem konopi na organizmy także w kontekście zmiennych demograficznych. Szkody wynikające z używania marihuany uzależnione są od wielu czynników: fizjologicznych, psychologicznych, społecznych, jak i demograficznych. Zakres jej oddziaływania nie jest w pełni poznany. Rozważania czy marihuana jest trochę mniej szkodliwa od tytoniu i zdecydowanie mniej od alkoholu, jak dotąd nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób uregulować problem legalizacji konopi” - podkreśla na łamach pisma „Alkoholizm i Narkomania” dr. Marcin Szulc z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego


„Przymiotnik „bezpieczniejszy” nie jest tożsamy z „bezpieczny”. Problem używania marihuany podobny jest do problemu używania wyrobów alkoholowych” - dodaje ekspert. „Sporadyczna ekspozycja na dym cannabis i używanie przetworów konopi być może nie jest bardzo ryzykowne, problem polega jednak na tym, że nie ma pewności, czy, kiedy i w jakich okolicznościach używanie okazjonalne przekształci się w zażywanie permanentne” - podkreśla dr Szulc.

Komentarze (3)  •  Grudzień 07, 2018  • 

3 Komentarze

Andrzej Mówi:
April 20th, 2018 at 2:17 pm

Bardzi ciekawy post, dziękuje za wstawienie.

Kacper Mówi:
April 20th, 2018 at 3:21 pm

Sam bym takich konopi spróbował ;d.

Dominika Mówi:
April 20th, 2018 at 2:17 pm

Jestem zaciekawiona tym postem, właśnie takiego Forum szukałam ;).

Dodaj Komentarz

Galeria

Krótko o stronie

Dzięki naszej stronie dowiesz się bardzo dużo rzeczy o Nasionach marihuany, Marihuanie Medycznej, oraz wiele wiele więcej.

Kontakt

Jeżeli masz jakieś pytanie, napisz na e-mail podany poniżej, a my postaramy się na niego odpowiedzieć jak najszybciej.

E-mail: info@taniesianie.pl