Ustawa o leczeniu marihuaną podpisana

Dodane przez Michał  •  Filtry legalizacja, Konopie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przewidującą, że preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza. Pacjenci mają mieć ułatwiony dostęp do terapii z ich użyciem w leczeniu objawów różnych chorób, między innymi przewlekłego bólu, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, spastyczności w stwardnieniu rozsianym oraz lekoopornej padaczki.

Konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece, z surowca sprowadzanego z zagranicy. Leki te nie będą objęte refundacją. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia.


Sprzedaż narkotyku w celach leczniczych jest zalegalizowana między innymi w Czechach, Słowenii, we Włoszech, w Hiszpanii, Chorwacji oraz Macedonii.

A co do tej pory wiemy o marihuanie wykorzystywanej w celach leczniczych?

Marihuana leczy przewlekły ból i spastyczność, czyli nadmierne napięcie mięśni w stwardnieniu rozsianym. Wiadomo, że ma właściwości lecznicze w przypadku bólów nowotworowych – jako lek uzupełniający u niektórych pacjentów leczonych opioidami.

Włączając się w dyskusję nad leczniczym zastosowaniem marihuany w chorobach nowotworowych w naszym kraju, polscy onkolodzy i onkologiczne towarzystwa naukowe przypominały, że owszem, sprawdzano przeciwnowotworowe działania preparatów z konopi indyjskich, ale badania miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone w warunkach klinicznych. I w takim wskazaniu, tj. do leczenia nowotworów preparaty te nie są zarejestrowane w jakimkolwiek kraju na świecie. Natomiast dotychczasowe doświadczenia w ich stosowaniu dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej i jej leczeniu, takich jak nudności i wymioty związane z chemioterapią lub radioterapią, bóle, duszność i brak apetytu.

– W leczeniu bólów nowotworowych marihuana daje zaskakująco dobre efekty jako lek uzupełniający u niektórych pacjentów leczonych opioidami
– potwierdzają specjaliści od leczenia bólu.


Co prawda, stwierdzono na przykład, że marihuana powoduje, iż komórki nowotworowe wolniej się namnażają i nie dają przerzutów tak łatwo, jak bez jej zastosowania – to jednak badania na komórkach w laboratorium. Czy wyciągi z konopi będą tak działać w organizmie człowieka? Być może czas pokaże.

Najnowsze, aktualne i wiarygodne, doniesienia naukowe nt. marihuany znajdziecie na portalu Polskiej Ligi Walki z Rakiem: Rak niekonwencjonalnie – informacje o terapiach komplementarnych, alternatywnych i niekonwencjonalnych

Komentarze (3)  •  Grudzień 07, 2018  • 

3 Komentarze

Andrzej Mówi:
April 20th, 2018 at 2:17 pm

Bardzi ciekawy post, dziękuje za wstawienie.

Kacper Mówi:
April 20th, 2018 at 3:21 pm

Sam bym takich konopi spróbował ;d.

Dominika Mówi:
April 20th, 2018 at 2:17 pm

Jestem zaciekawiona tym postem, właśnie takiego Forum szukałam ;).

Dodaj Komentarz

Galeria

Krótko o stronie

Dzięki naszej stronie dowiesz się bardzo dużo rzeczy o Nasionach marihuany, Marihuanie Medycznej, oraz wiele wiele więcej.

Kontakt

Jeżeli masz jakieś pytanie, napisz na e-mail podany poniżej, a my postaramy się na niego odpowiedzieć jak najszybciej.

E-mail: info@taniesianie.pl